Wierzymy, że kompetencje informacyjne pozwalają ludziom dyskutować, angażować się i mieć poczucie wpływu w ważnych dla nich sprawach. Dlatego tworzymy projekty, które pozwalają podnosić umiejętności dyskusji, komunikacji, wyszukiwania i sprawdzania informacji. W tym, razem z liderami i liderkami lokalnymi, chcemy stwarzać społecznościom okazję do rozmów o ważnych dla nich sprawach.

Czy ludzie w Twojej okolicy rozmawiają ze sobą o ważnych dla nich sprawach? Czy potrafią weryfikować krążące między nimi informacje? Jeśli dostrzegasz, że nie i chcesz to zmienić, ten projekt jest właśnie dla Ciebie. Dołącz, weź udział w szkoleniach i buduj z nami dialog w Twojej społeczności.

Większość ludzi czerpie informacje od osób i z mediów, które potwierdzają ich tok myślenia. Nie mają czasu ani potrzeby, by wychodzić poza swoją bańkę informacyjną. Przeprowadzone w grudniu 2019 roku na grupie internautów i internautek (w sieci) badanie Grupy Do Spraw Wyzwań Cyfrowych pokazało, że co trzecia osoba czerpie informacje w ważnej dla niej lokalnie sprawie od rodziny, znajomych i sąsiadów. Po opinię nauczyciela czy dziennikarki sięga mniej niż 5 proc. osób (więcej na stronie Grupy: http://wyzwaniacyfrowe.pl).

Wychodzenia poza krąg myślących tak samo, jak my nie ułatwia Internet. Algorytmy Facebooka, Instagrama czy Google’a podsuwają ludziom treści zgodne z ich wcześniejszymi wyborami i przekonaniami. I ufają im. Jeden z raportów Reuters z 2021 roku pokazuje, że o ile ogólnie informacjom wierzy 48 proc. Polaków i Polek, to już tym podawanym przez źródła, z których sami korzystają – 55 proc. (https://www.digitalnewsreport.org/survey/2020/). Bo łatwiej jest dać wiarę temu, co pasuje do naszego światopoglądu.

Nawet jeśli chcemy sprawdzić, czy dana informacja jest prawdziwa, czy nie, wiele osób nie wie, jak się za to zabrać. W badaniu EU Kids Online 2019 prof. Jacek Pyżalski i jego zespół zapytał polskich uczniów i uczennice o to, czy łatwo im przychodzi sprawdzenie informacji znalezionej w sieci. 67 proc, że tak, pozostałe 33 proc. może mieć z tym kłopot – a to przecież wciąż tylko deklaracje, które nie muszą odzwierciedlać umiejętności! (https://www.lse.ac.uk/media-and-communications/assets/documents/research/eu-kids-online/reports/EU-Kids-Online-2020-10Feb2020.pdf). Pytanie, czy dorośli, w tym Ci, którzy nie urodzili się w czasach Internetu, mniej biegli w sieci i niemający w szkole zajęć z edukacji medialnej radzą sobie ze sprawdzaniem informacji lepiej?

A przecież bez wiarygodnej informacji trudno włączyć się w życie wspólnoty, zabierać głos, uwierzyć, że moje zdanie się liczy.

Stąd pomysł na projekt “Jak rozmawiać?”. Chcemy odnaleźć lokalnych liderów i liderki, którym zależy na tym, by ich społeczności zaczęły znów ze sobą rozmawiać i nie dawały nabrać się na plotki i dezinformację, ale podejmowały decyzje w oparciu o wiarygodne informacje.

Przewiń do góry