dwa dymki dialogowe

Model budowania dialogu krok po kroku

Oddajemy w Wasze ręce „Model budowania dialogu krok po kroku”. To sprawdzony już z powodzeniem w praktycznych działaniach projektu „Jak rozmawiać?” przewodnik dla wszystkich, którzy chcą rozmawiać ze swoimi społecznościami na ważne dla niej tematy.
Jeśli chcecie podjąć trud organizacji dobrych rozmów, model Wam to ułatwi. 

Droga ku dobrej rozmowie, którą rekomendujemy, składa się z jedenastu etapów/kroków – od przemyślenia, czym jest dialog i jakich kompetencji potrzebuje osoba organizująca go dla swojej społeczności (nazwaliśmy ją przewodnikiem /przewodniczką dialogu), przez przyjrzenie się swojej społeczności w ramach diagnozy lokalnej po przeprowadzenie dobrej rozmowy. Opis każdego kroku zawiera pigułkę wiedzy oraz narzędzia przydatne do jego wykonania. 

 

mapa modelu budowania krok po kroku

Cały model podzieliliśmy na trzy części. W pierwszej, „przygotowanie do dialogu”, znajdziecie naszą definicję dialogu, zasady dobrej rozmowy, zachętę do przyjrzenia się własnym doświadczeniom oraz kompetencjom, które mogą przydać się w roli przewodnika/przewodniczki dialogu. 

Część druga, „Spotkanie dialogowe”, odnosi się już do przygotowania, prowadzenia i ewaluacji konkretnego spotkania lub cyklu spotkań. 

W części trzeciej zebraliśmy  dodatkowe narzędzia, które mogą pomóc w wykonaniu poszczególnych kroków ku dobrej rozmowie. Większość z nich przetestowaliśmy z powodzeniem w ramach pilotażu projektu “Jak rozmawiać?”.

Autorkami i autorami modelu są Maja Zobokrzycka, Dorota Whitten (Fundacja Dom Pokoju) oraz Krzysztof Nowak (Fundacja na Rzecz Studiów Europejskich). Autorkami i autorami narzędzi dodatkowych: Michał Bargielski, Marta Henzler, Piotr Henzler, Maciej Sopyło oraz Jolanta Woźnicka

Obecna wersja modelu jest wynikiem półtorarocznej pracy. Oparta została na badaniach zrealizowanych wśród liderów i liderek działań społecznych przez Fundację Obserwatorium, była konsultowana z przedstawicielami i przedstawicielkami organizacji zajmujących się dialogiem w Polsce. Przetestowało ją w praktyce piętnastu liderów i liderek działań lokalnych z sześciu miejscowości w Polsce w ramach pilotażu projektu “Jak rozmawiać?” oraz został uzupełniony o dodatkowe narzędzia ułatwiające wykonanie poszczególnych kroków.

Zapraszamy do lektury i korzystania!

2 thoughts on “Model budowania dialogu krok po kroku”

  1. Pingback: Model budowania dialogu krok po kroku – Centrum KLUCZ

  2. Pingback: Recepta na dobrą rozmowę – według FRSI | Partycypacja Obywatelska

Comments are closed.

Przewiń do góry