NASZE ZESPOŁY

Poznajcie zespoły naszych przewodniczek i przewodników dialogu, którzy uczestniczą w projekcie (zarówno w jego pilotażu i wdrożeniu). Wszyscy wzięli udział w cyklu warsztatów i wspierani indywidualnie przez naszych tutorów i tutorki przygotowują i realizują spotkania dialogowe w swoich lokalnych społecznościach.
Bez nich nie byłoby projektu! 

 

Aleksandrów Kujawski (kujawsko-pomorskie)

Oskar Pietrykowski, Jakub Szachuła i Weronika Świercz działają w lokalnej Młodzieżowej Radzie Miejskiej na rzecz młodego pokolenia i kształtowania ich poglądów związanych z udzielaniem się społecznie. Za nimi już dwie pierwsze rozmowy z młodzieżą na temat: Jak przeprowadzić dobry dialog i jak unikać nieporozumień w grupach osób nie tylko w tym samym wieku. 

Barlinek (zachodniopomorskie)

Agnieszka Nikoliszyn-Granatowska, Elżbieta Smoczyk i Justyna Klimek to zgrane trio, reprezentujące lokalne organizacje (Stowarzyszenie „Plantacja Wyobraźni – Mały Dom Kultury”, Fundacja „Przyjaciele Czterech Łap” i Stowarzyszenie „Włóczykijki”), które próbuje zmieniać zastany porządek w lokalnym środowisku, korzystając z możliwości jakie daje trzeci sektor i działania nieformalne.

Tematy lokalne, które chcą podejmować to m.in.: kultura i rekreacja w Barlinku, przyroda i prawa zwierząt oraz budowa społeczeństwa obywatelskiego, które w sposób aktywny będzie wyrażało swoje opinie i oczekiwania. 

Biała Podlaska (lubelskie)

Sylwia Sawicka, Mariola Szupiluk i Barbara Wójcik związane na co dzień z Fundacją Fundamenty. Chcą zgłębiać i propagować komunikację bez przemocy (NVC) oraz język włączający. To jeden z tematów, którym chciałyby zainteresować lokalną społeczność

czarno-białe zdjęcie 3 osób, 1 kobiety i 2 mężczyzn z Bierutowa, uczestniczących w projekcie

Bierutów (dolnośląskie)

Natalia Kaszuba, Konrad Galicki i Grzegorz Zmarzły zorganizowali w Zespole Szkół Ponadpodstawowych w Bierutowie dwa spotkania z młodzieżą, w maju i czerwcu 2022 roku, w ramach pilotażu projektu. Głównym tematem ich spotkań było Miejsca na terenie miasta Bierutów, przeznaczone do spędzania czasu wolnego młodzieży.
Podczas tych spotkań zrodził się pomysł na działanie, które zostało docenione i dofinansowane pn. „Dobra miejscówka – miejsce w przestrzeni otwartej miasta Bierutów”.

Borów (dolonośląskie)

Magdalena Krzeszowska, Katarzyna Majchrzycka i Anna Piotrowicz związane zawodowo z biblioteką gminną. Chcą ponownie zjednoczyć naszą społeczność. Do projektu dołączyły z wiarą, że ich działania nie tylko mogą budować relacje międzyludzkie ale również inicjować zmiany.

Bryńsk (warmińsko-mazurskie)

Zespół z Bryńska tworzą dwie dziewczyny z Fundacji Żywa Przestrzeń różne jak ogień i woda. Agata Grzywińska z głową pełną pomysłów i energią oraz  Karolina Chojnowska, która wnosi ład i porządek swoim spokojem. Chcemy stać się przewodniczkami dialogu, które pomagają jednoczyć ludzi, – mimo różnych poglądów. Fascynuje nas różnorodność. Wierzymy, że dialog w atmosferze szacunku i wzajemnego zrozumienia, pełen empatii jest możliwy, nawet jeśli pochodzimy z różnych baniek.

Pierwsze spotkanie, które planujemy zorganizować będzie dotyczyło młodzieży po pandemii. Chcemy zaprosić na nie młodzież, rodziców , nauczycieli, wychowawców… Pragniemy, aby te grupy społeczne miały okazję do bezpiecznego wyrażenia swoich myśli, opinii,  poglądów i poszerzyły swoje horyzonty. Mamy też wiele pomysłów na kolejne spotkanie, by mieszać w lokalnej społeczności (a może i nie tylko lokalnej), przełamywać stereotypy i powodować okazję do rozmowy, poznawania się i wzajemnego zrozumienia.

Chłopice (podkarpackie)

Iwona Myłek, Karolina Strawa i Patrycja Strawa związane zawodowo z Biblioteką Samorządową, Gminnym Ośrodkiem Kultury oraz aktywnie działające w Lokalnej Grupie działania „Stowarzyszenie z tradycją w nowoczesność” i Kole Gospodyń Wiejskich w Chłopicach.
Chcą działać dla lokalnej społeczności, zintegrować mieszkańców aby ulepszyć funkcjonowanie gminnej społeczności.
Pragną organizować spotkania, które pozwolą mieszkańcom na dzielenie się swoimi poglądami, wymianę pomysłów, a także na wielopokoleniową integrację mieszkańców. Przed nimi wyzwanie zachęcania mieszkańców z różnych grup wiekowych do spotkań oraz czynnego udziału.

zdjęcie 3-osobowego zespołu przewodniczek dialogu z Chłopicdialogu

Dąbrowa (kujawsko-pomorskie)

Violetta Stokfisz, Mariusz Samulski i Agnieszka Ziółkowska są związani ze Stowarzyszeniem Młode Dęby, które w swoich szeregach zrzesza pasjonatów i miłośników dziedzictwa kulturowo-przyrodniczego całej gminy. Zawodowo realizują się w różnych obszarach ale łączy ich zaangażowanie w pracę na rzecz swojej miejscowości. Realizując poszczególne działania łączą pracę zawodową ze społeczną, co daje im ogromną satysfakcję i dodaje motywacji do podejmowania kolejnych inicjatywy społeczne. Od 9 lat wdrażają innowacyjny pomysł na ożywienie gospodarki w gminie tworząc ofertę wioski tematycznej – Wioski Mocy, którą budują na bazie lokalnych zasobów przyrodniczych i kulturowych.

Chcą realizować dobre rozmowy aby pokazać, że poznanie opinii mieszkańców gminny jest bardzo cenne i może stanowić podstawę do podejmowania nowych, wspólnych działań.

Gubin (lubuskie)

Julia Ochota, Marcin „Gwizdo” Gwizdalski i Wanesa Klimasek to przedstawiciele grupy młodzieżowej „OTWARTE”, którzy w maju i czerwcu 2022, w ramach pilotażu projektu zorganizowali dwa interesujące spotkania w Gubińskim Domu Kultury. Osoby uczestniczące były przedstawicielami bardzo różnych grup społecznych i rozmawiali na tematy:

  • Depresja – choroba czy usprawiedliwienie?
  • Kryzys klimatyczny – prawda czy kłamliwa propaganda?
zdjęcie zespołu z Gubina

Krynki (podlaskie)

Bogumiła Sołoniewicz, Monika Pietkiel i Mirosława Wołczek – reprezentują Koło Gospodyń Wiejskich w Krynkach „Krynkowianie”. Trzy kobiety, którym bardzo zależy na mieszkańcach ich małego miasteczka, dlatego do swoich działań postanowiły dodać dobre rozmowy, dzięki którym mieszkańcy odzyskają wiarę w to, że mogą mieć realny wpływ na to, co dzieje się w ich lokalnej społeczności. Chciałyby by dialog międzypokoleniowy w Krynkach był możliwy, a Urząd Miasta i Gminy stał się partnerem w działaniach mieszkańców.  

czarno-białe zdjęcie 3 przewodniczek dialogu z Krypna

Krypno (podlaskie)

Beata Rogalska, Iwona Orłowska i Anna Markowska – reprezentantki trzech podmiotów na terenie gminy Krypno – Gminnej Biblioteki Publicznej w Krypnie, Gminnego Ośrodka Kultury w Krypnie. Mając na co dzień styczność z wieloma ludźmi i widzą ogromną potrzebę odbudowy dialogu w społeczności. Chcą wzmocnić umiejętności związane z prowadzeniem dobrych rozmów, poznać nowych mieszkańców, zaprosić ich do współpracy i poznać ich zdanie na różne tematy oraz wypracować model budowania długofalowej współpracy opartej na dialogu. 
Chcą organizować spotkania, które będą ważne z perspektywy mieszkańców oraz aby te spotkania jak najlepiej wpisywały się w ich potrzeby. 

Kraków - Podgórze Duchackie (małopolskie)

Anna Czuba-Szlagor, Agnieszka Tomza i Łucja Kucmin-Węglarczyk – reprezentują Fundację Przestrzeń do życia, która Fundacja koncentruje się na dwóch głównych obszarach – środowisku i dobrej jakości przestrzeni. Są to więc zarówno działania na rzecz ochrony drzew, ptaków, zwierząt, roślinności czy o nowe tereny zielone, jak również o zrównoważone, z uwzględnieniem wyzwań klimatycznych, projektowanie przestrzenne, z zaangażowaniem mieszkańców i wobec stojących przed miastami wyzwań klimatycznych. Jedno ze spotkań, które odbyło się w Krakowie była dobra rozmowa na temat różnych form organizowania się – „Czy i po co potrzebujemy się organizować, co można zrobić bez lokalu, dlaczego warto się angażować, czy i dlaczego warto być aktywna osobą i co to oznacza?”

gmina Michałowice: Komorów i Leszno (mazowieckie)

Katarzyna  Gizińska, Emilia Frydrych i Katarzyna Walichnowska działają bardzo aktywnie na terenie gminy Michałowice, na co dzień związane ze Stowarzyszeniem Przyjazne Jutro, Gminną Biblioteką Publiczną im. Marii Dąbrowskiej w Komorowie oraz Gminnym Ośrodkiem Kultury w Lesznie pod Kampinosem. W maju i czerwcu 2022 zorganizowały dwa spotkania dialogowe w Komorowie i jedno Lesznie poświęcone bliskiej nam tematyce dezinformacji i fake newsów:

  • Fake czy news. Jak nie dać się złapać w bańkę?
  • Dezinformacja, fake news – jak sobie z tym radzić?
zdjęcie zespołu z gminy Michałowice

Luzino (pomorskie)

Maria Krośnicka, Zofia Botulińska i Marek Zelewski związani ze Stowarzyszeniem Teatralno-Literackim „KUKÓWKA”.  Od wielu lat obserwują zmiany i rozwój ekonomiczny oraz intelektualny mieszkańców gminy. Zauważają potrzebę podniesienia umiejętności dyskusji i rozmów społecznych, zarówno indywidualnych jak i grupowych. Marzą o stworzeniu społeczności lokalnej, która potrafi rozmawiać z władzami samorządowymi o ważnych dla siebie sprawach.

 

Łódź (łódzkie)

Marcin Urbaniak, Adrian Peliszko, Anna Zajda-Czapińska
Pracują, promują i działają na różnych polach wspierając osoby z niepełnosprawnościami.
Chcą stworzyć w Łodzi przestrzeń do dyskusji i wymiany poglądów dla organizacji pozarządowych oraz osób zainteresowanych tematem wspierania i włączania osób z niepełnosprawnościami do dialogu obywatelskiego, wyrównywania ich szans udziału w życiu społecznym, kulturalnym, sportowym, a także w dostępie do edukacji i zatrudnienia. Pracują nad miejscem, w którym będą się odbywać treningi dobrej rozmowy. 

 
mapa konturowa Polski, z zaznaczonymi miejscami z których zespoły uczestniczą w projekcie

Maków Mazowiecki (mazowieckie)

Agnieszka Dąbrowska-Kot, Alicja Płosińska i Rafał Jaźwiński – poznali się w drugiej połowie 2021 roku. Zbliżyły ich do siebie z jednej strony projekty młodzieżowe, a z drugiej organizowane akcje charytatywne. Zauważyli, że myślą podobnie w ważnych dla nich obszarach, chcą małymi krokami zmieniać rzeczywistość, pobudzać lokalną ojczyznę do zmiany, no i oczywiście rozmawiać. Dyskutować, wytwarzać strategie rozwoju swojej małej ojczyzny, a potem działać; zmieniać ją, tak by Maków Mazowiecki był bardziej otwarty na dialog. Mają już pierwsze doświadczenia we współpracy ze sobą. Liczymy jednak, że dobre rozmowy będą kolejnym krokiem w ich wzajemnej współpracy i możliwością podniesienia umiejętności aktywizowania mieszkańców Makowa Maz. i profesjonalizowania dialogu. 

Niedrzwica Duża (lubelskie)

Dominika Lipowska, Wioletta Mazur i Weronika Pylak.
Pasjonatki, którym kontakt z ludźmi sprawia przyjemność. Chcą lepiej poznać lokalną społeczność i wzmocnić kompetencje komunikacyjne. Pragną stworzyć  przestrzeń  do wymiany poglądów i uczynić   dialog  jednym z podstawowych narzędzi rozwiązywania problemów społecznych w lokalnym środowisku. 

Ostróda (warmińsko-mazurskie)

Stasia Krzyżanowska, Ewa Warsińska i Ela Jędrzejczak – Stowarzyszenie Inicjatyw Możliwych Rzecz Jasna  – Bardzo zależy im na ich mieście, jego wyglądzie i edukacji mieszkańców szczególnie w zakresie zagadnień ekologicznych szeroko rozumianych. Chcą rozwijać umiejętności prowadzenia dobrych rozmów by zaangażować mieszkańców mających różne poglądy, potrzeby i godzić różne punkty widzenia i postawy. 

Piątnica (podlaskie)

Adam Deptuła, Paulina Kenigsman i Monika Żebrowska związani z Polską Fundacją Filary Rozwoju. Chcą prowadzić dialog z lokalną społecznością, przywrócić tradycję dialogu i chęć poznania innych i otwartości. Pragną stworzyć bezpieczną przestrzeń do dzielenia się swoimi doświadczeniami i opiniami, przestrzeń wolną od ocen, ale z miejscem na niezgodę czy sprzeciw z poszanowaniem godności innych. Aby społeczność dążyła do zrozumienia z czego wynikają różnice w poglądach. Wierzą, że zmiana opinii to miara dojrzałości, a nie słabości.

Płońsk (mazowieckie)

Katarzyna Bańkowska, Anna Komorowska i Janina Michałowska działają wspólnie od kilku lat ze społecznościami gmin wiejskich powiatu płońskiego. W maju i czerwcu 2022 zorganizowały w ramach pilotażu projektu dwa spotkania w pawilonie plenerowym przy sali Objazdowego Warsztatu Kreatywnego w Płońsku:

  • Porozmawiajmy o przyjemnościach – czyli czy po domu chodzisz w butach…
  • Porozmawiajmy o receptach na udane życie – czyli kogo słuchać…
zdjęcie zespołu z Płońska

Skarżysko-Kamienna (świętokrzyskie)

Maria Filipiak, Agnieszka Janakowska i Agata Klimek związane z Fundacją „Ludzie z Natury”. Interesują się zgłębianiem umiejętności komunikacji bez przemocy, jako jedną z metod pomagających utrzymać dobre relacje międzyludzkie. Chcą prowadzić rozmowy o trudnych tematach i pomóc w rozwiązywaniu konfliktów.

Skrwilno (kujawsko-pomorskie)

Jan Kolczyński i Julia Kolczyńska –  zgrana drużyna, która ma duży kontakt z lokalną grupą młodzieży. Wierzą, że dobra komunikacja to podstawa do sukcesu całej społeczności. Chcą działać aby każdy mieszkaniec i mieszkanka z ich gminy mógłby być słyszalny i dobrze poinformowany.

Sulejówek (mazowieckie)

Katarzyna Andrzejewska, Marta Idziak i Dorota Koral związane zawodowo z Muzeum Józefa Piłsudskiego. Zależy im na budowaniu lokalnych więzi i inicjowaniu przedsięwzięć, które zaangażują mieszkanki i mieszkańców Sulejówka. Swoimi działaniami chcą tworzyć przestrzeń współpracy i dialogu mieszkańców.

Szczecin (zachodniopomorskie)

Małgorzata Beczkowska, Aneta Zdrojewska i Izabela Tutur-Dudek – Fundacja „Zmieniam” –  uważają, że problemy nie są wyjątkowe, ale wyjątkowi są ludzie. A wspólnie łatwiej przełamywać bariery, motywować się do działania i inspirować do nowych aktywności. Wierzą, że w synergii tkwi siła i dzięki współdziałaniu można osiągnąć znacznie więcej. Małgosia jako przewodniczka dialogu chce pokazać, że można mówić z każdym o wszystkim i tworzyć wspólnoty oparte na zrozumieniu i wzajemnym szacunku, wzajemnie uczyć się od siebie i czerpać wzorce. Aneta jako przewodniczka dialogu i osoba, która umie słuchać oraz zadawać pytania jest w stanie pomóc kobietom dostrzec oraz rozwinąć ich potencjał. Iza jako przewodniczka dialogu pragnie, aby wartościowa wiedza przekazywana była międzypokoleniowo, tak aby idee połączyły i aktywizowały ludzi w różnym wieku, tworząc płaszczyznę inkluzywności, a nie ekskluzywności. 

Wieruszów (łódzkie)

Joanna, Natalia i Marek są związani zawodowo z Miejsko-Gminną Biblioteką Publiczną w Wieruszowie, gdzie organizują liczne projekty włączające lokalne społeczności w różnorodne działania.

W ramach pilotażu projektu zorganizowali dwa spotkania dla mieszkańców:

  • Porozmawiajmy o kulturze. Gdzie jest jej więcej? W jogurcie, czy u nas?
  • Jakie umiejętności warto kształtować w naszych dzieciach?
Kontynuują działania dialogowe również w fazie wdrożenia projektu. Przed nimi kolejne spotkania.
zdjęcie zespołu z Wieruszowa

Wisła (śląskie)

Ilona Majewska, Joanna Godawa, Agnieszka Wisełka i Karolina Ciemniewska – związane zawodowo z miejską biblioteką. Dołączyły do projektu z głębokim przekonaniem, że w tak trudnym czasie w jakim znajdujemy się, tylko prawdziwa rozmowa może nas ocalić. Chcą się wciąż doskonalić w rozmawianiu – zarówno w słuchaniu, jak i budowaniu opowieści, uczyć się wspierać innych w rozmowie, szczególnie, kiedy mamy różne wizje, światopoglądy i wartości. 

Żarnowica (małopolskie)

Barbara Broda i Agnieszka Wącławska reprezentują nowopowstałe Koło Gospodyń Wiejskich w Żarnowicy.  Chcą zadbać o lepsze zrozumienie między mieszkańcami i szerzyć metody umożliwiające „dobrą komunikację”. 

Przewiń do góry