Tu znajdziesz publikacje, scenariusze i webinaria realizowane w ramach projektu, a także polecane publikacje, z którymi warto zacząć budować wiedzę i kompetencje, aby nie dać się nabrać na nieprawdziwe informacje:
Model budowania dialogu krok po kroku
Oddajemy w Wasze ręce „Model budowania dialogu krok po kroku”. To sprawdzony już z powodzeniem w praktycznych działaniach projektu przewodnik dla wszystkich, którzy chcą rozmawiać ze swoimi społecznościami na ważne dla niej tematy. Jeśli chcecie podjąć trud organizacji dobrych rozmów, ten model Wam to ułatwi.
Autorkami i autorami modelu są Maja Zobokrzycka, Dorota Whitten (Fundacja Dom Pokoju) oraz Krzysztof Nowak (Fundacja na Rzecz Studiów Europejskich). Obecna wersja modelu jest wynikiem półtorarocznej pracy opartej na badaniach zrealizowanych przez Fundację Obserwatorium, konsultacjach z przedstawicielami i przedstawicielkami organizacji zajmujących się dialogiem w Polsce, testowania w praktyce w ramach pilotażu projektu oraz uzupełnionej o dodatkowe narzędzia ułatwiające wykonanie poszczególnych kroków. Autorkami i autorami narzędzi dodatkowych są: Michał Bargielski, Marta Henzler, Piotr Henzler, Maciej Sopyło oraz Jolanta Woźnicka.
Raport z ewaluacji projektu
Zachęcamy do zapoznania się z publikacją „Pomiędzy osobistym doświadczeniem a zmianami w społeczności”. Realizację badań i przygotowanie raportu realizowała dla nas Fundacja Obserwatorium. Autorami opracowania są Michał Bargielski i Karol Wittels.
Scenariusze do działań lokalnych
Jak zacząć rozmawiać o ważnych tematach i wartościach – takich jak demokracja, włączenie społeczne i przeciwdziałanie zmianom klimatu – w lokalnych społecznościach? Prezentujemy trzy scenariusze prostych działań do zrealizowania w Waszych organizacjach i instytucjach oraz webinaria. Zachęcamy do obejrzenia i korzystania w swoich społecznościach.
Za, a nawet przeciw. Porozmawiajmy o demokracji.
Autorką scenariusza oraz osobą prezentującą jest Natalia Kertyczak – członkini zarządu Fundacji Edukacja dla Demokracji, koordynatorka projektów i trenerka. W FED odpowiada za współpracę z partnerami z Ukrainy oraz za działania dotyczące edukacji obywatelskiej i wsparcia rozwoju organizacji pozarządowych. Ukończyła warsztaty facylitacji dialogu Nansen Center for Peace and Dialogue. Współpracuje jako trenerka przy realizacji inicjatyw dialogowych z Domem Ukraińskim w Przemyślu.
Ja Panu nie przerwyałam! Porozmawiajmy o włączeniu.
Autorką scenariusza oraz osobą prezentującą jest Lena Rogowska-Lewandowska – trenerka, facylitatorka, wiceprezeska Fundacji Kultury Dialogu. Od kilkunastu lat współpracuje z instytucjami (NGO, biznes, uczelnie wyższe, instytucje kultury) w obszarze komunikacji, budowania kultury informacji zwrotnej w instytucji, przeciwdziałania dyskryminacji i innym formom przemocy. Łączy Porozumienie bez Przemocy z podejściem antydyskryminacyjnym.
Klimatyczne wspomnienia
Autorką scenariusza oraz osobą prezentującą jest Marta Piechocka-Nowakowska – socjolożka kultury, edukatorka w dziedzinie zmiany klimatu, menagerka projektów. Jest absolwentką pilotażowego kursu „Edukowanie o zmianie klimatu” opracowanego przez naukowców UW i ekspertów Nauki o klimacie W Fundacji FRSI rozwija projekt „Biblioteki dla klimatu” oraz współpracuje z programem Sektor 3.0. Ekspertka ds. adaptacji miast do zmiany klimatu w Krajowym Ośrodku Zmian Klimatu IOŚ-BIP (2020-2021).
Partnerstwa i komunikacja dobrych rozmów
Zapraszamy Was do obejrzenia dwóch webinarów prowadzonych przez osoby, które trenersko współpracują z projektem „Jak rozmawiać?” od jego pierwszej, pilotażowej edycji. Marta Henzler to trenerka związana ze Stowarzyszeniem Boris w Warszawie, Jolanta Woźnicka pracuje w Stowarzyszeniu Centrum OPUS w Łodzi. Obie prowadziły warsztaty dla przewodników i przewodniczek dialogu, obie też są autorkami tekstów „Modelu budowania dialogu krok po kroku”.
Dlaczego partnerstwa są ważne i jak wykorzystać współpracę partnerską w tworzeniu przestrzeni dla dobrych rozmów? Jaka współpraca jest, a jaka jeszcze nie jest partnerstwem? Jak krok po kroku tworzyć partnerską współpracę? Co jest ważne w tego typu pracy? Jak podtrzymywać zaangażowanie partnerów?
Jak przyciągać osoby na dobre rozmowy? Jak dotrzeć z zaproszeniem do różnych grup i uniknąć po spotkaniu sytuacji „przyszedłbym/ przyszłabym, ale nic o rozmowie nie wiedziałem/ nie wiedziałam? Jak planować komunikację krok po kroku tak, by nie była ona obciążeniem?
Dezinformacja a dialogi oraz bańki informacyjne
Zapraszamy Was do obejrzenia dwóch webinarów prowadzonych przez Macieja Sopyło – trenera edukacji medialnej, informacyjnej i cyfrowej, komunikacji i praw człowieka oraz metodologa projektu „Jak rozmawiać?”
Dezinformacja a dialog
To ABC wiedzy o dezinformacji oraz podsumowanie związku dezinformacji i dialogu. Znajdziecie tu m.in. odpowiedź na pytanie, czym różni się dezinformacja od informacji wprowadzającej w błąd, jakie są społeczne skutki dezinformacji czy jakie kompetencje warto rozwijać u siebie i innych, by jej przeciwdziałać. W nagraniu znajdziecie też informację o tym, jak dialog między ludźmi może osłabiać dezinformację i w jaki sposób prowadzić spotkania, by to osłabianie było skuteczne.
Spis linków polecanych w webinarium.
Bańka informacyjna a dialog
Czym jest bańka informacyjna? Jak wpływa ona na nasz ogląd rzeczywistości? Czy da się z niej wyjść?
O czym pamiętać w związku z bańkami informacyjnymi podczas przygotowywania, organizacji i facylitacji dobrych rozmów?
Sztuka prowadzenia dialogu wg. Nansen Centre for Peace and Dialogue
Zapraszamy do obejrzenia nagrań dwóch anglojęzycznych webinariów zrealizowanych z partnerem naszego projektu. Christiane Seehausen i Siri Thorsen, facylitatorki, trenerki i organizatorki dialogów, dzielą się doświadczeniami norweskiej organizacji Nansen Centre for Peace and Dialogue.
Sztuka prowadzenia dialogu
Co jest ważne, by dialog był udany? W jakich sytuacjach sięgać po to narzędzie? Jak w świecie rywalizacji i argumentowania budować przestrzeń do słuchania i zadawania pytań? Ekspertki odwołują się zarówno do doświadczeń długich procesów dialogowych pomiędzy różniącymi się grupami, jak i jednorazowych dialogów publicznych, prowadzonych dla danej społeczności.
Rola facylitatorki/facylitatora w dialogu
Christiane Seehausen skupia się na roli osób stwarzających przestrzeń do dialogu. Znajdziecie tu informacje o tym, czym jest facylitacja dialogu, o procesie zmiany i punktach zwrotnych podczas facylitacji oraz roli osoby facylitującej, jej cechach i odpowiednim zdaniem ekspertki przygotowaniu do dialogu
Polecamy
podręcznik dla trenerek i trenerów napisany przez Tatjanę Popovic, Christiane Seehausen i Norunn Grande z Nansen Center. polska edycja przygotowana w ramach programu „Wyłącz ego. Zrozum drugiego„. Podręcznik ten powstał na bazie wieloletnich doświadczeń Nansen Center for Peace and Dialogue i jest nieocenionym źródłem praktycznych przykładów i inspiracji dla osób, które pracują z różnymi grupami i chcą razem z nimi odkryć moc dialogu.
poradnik Fundacji Orange napisany przez Annę Mierzyńską, specjalizującą się w analizie zagrożeń informacyjnych. Znajdziesz w nim najważniejsze informacje o dezinformacji oraz praktyczne wskazówki, jak się przed nią chronić, m.in. jak rozpoznać fake newsy.
infografika, której polską wersję przygotowało Centrum Edukacji Obywatelskiej (CEO), prezentuje dziesięć rodzajów informacji, na które można się nabrać i podaje ich najważniejsze cechy.
plakat stworzony w ramach projektu „Kliknij. Sprawdź. Zrozum.” zrealizowanego przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego w partnerstwie z Goethe-Institut i Centrum Edukacji Obywatelskiej, prezentujący 10 zasad, o których warto pamiętać podczas korzystania z informacji.
zaledwie dwuminutowy film przygotowany przez Stowarzyszenie Demagog, organizację fact-checkingową, prezentujący najważniejsze zasady świadomego korzystania z informacji.
wideo przygotowane przez Kamila Śliwowskiego, trenera i animatora edukacji medialnej i cyfrowej, w ramach projektu „Ja w internecie”, realizowanego przez Fundację „Legalna Kultura”. Dowiesz się z niego, jak skutecznie wyszukiwać potrzebne Ci informacje w sieci.
dostępny na Spotify kurs stworzony przez Piotra Henzlera i Macieja Sopyło dla Fundacji Edukacyjnej Przedsiębiorczości w ramach programu „Projektor”, przybliżający, czym jest krytyczne myślenie i dlaczego jest ono ważne. Ostatni, szósty odcinek kursu, odnosi się wprost do dezinformacji.